Restitucija

Kliknite za povečavo Vsaj 65 umetnin je bilo julija 1940 v skladu z dvema italijanskima zakonoma odpeljanih iz samostana. Namen tega umika je bil zaščita pred letalskim bombardiranjem in drugimi uničujočimi posledicami vojne. Umik je izvedla pristojna spomeniškovarstvena služba – Nadzorništvo v Trstu. Najprej so jih prepeljali v vilo zadnjega beneškega doža Manina v Passarianu v Furlaniji. Ko pa so področje zasedli Nemci, so jih preselili v še varnejše kraje, npr. v San Daniele del Friuli.

Nekaj umetnin se je domnevno enkrat že vrnilo v Koper (med vojno ali po njej), a so bile nato zopet odpeljane v Italijo. Pogosto se je dogajalo, da so italijanske oblasti slike vrnile na provincialat beneške province in jih je uradna evidenca zaznamovala kot vrnjene na izvorno mesto. Navedimo samo en primer vrnitve. Carl Somedo de Marco, ravnatelj videmskega muzeja in častni konservator tržaškega Nadzorništva, je v svojem dnevniku zapisal, da je bil 5. 11. 1943 v cerkev sv. Ane vrnjen poliptih Marija z otrokom in svetniki Clima da Conegliana, ki pa ga je nekdo izmed italijanskih frančiškanov leta 1946 odnesel v samostan S. Francesco della Vigna v Benetkah. Do leta 1947 so beneški frančiškani iz strahu pred popolnim uničenjem odnesli še nekatere redke liturgične knjige, dragocene liturgične posode, oblačila in prte.

Frančiškani so si vseskozi prizadevali za vrnitev umetnin in drugega inventarja. Iz korespondence med njimi, spomeniškim zavodom in upravo carine v Ljubljani je razvidno, da je del inventarja leta 1955 že prispel na carino v Koper. Pred prihodom dana zagotovila, da pristojbine ne bo potrebno plačati, so se izkazala za lažna. Uprava carine bi bila dovolila uvoz šele po plačilu pristojbine. Posredovalo je tudi spomeniško varstvo z zagotovilom, da gre za predmete, ki so jugoslovanska last. Ni zaleglo. Prispele dele inventarja so zopet vrnili v Benetke, saj frančiškani niso imeli sredstev za poravnavo carine.

Slovenska država kakor tudi cerkvene oblasti, predvsem pa frančiškani sami si zelo prizadevamo za vrnitev odnesenih umetnin na njihovo izvorno mesto.